طراحی صحنه برای برنامه های تلویزیونی

طراحی صحنه‌آرایی:
طراحی صحنه‌آرایی ممکن است از سوی نویسنده متن ،‌کارگردان یا طراح صحنه ارائه شود.
گاهی کارگردان درخواست می‌کند که طرح وترتیب خاصی برای برنامه‌اش تدارک دیده شود. به نوعی که برای او برنامه به این صورت درست است .
بیشتر اوقات ، طراح صحنه پس از خواندن متن برنامه و انجام صحبتهای مقدماتی با کارگردان ، طرح صحنه ( شاید به شکل طرحهای کشیده شده روی کاغذ ) و وسایل مربوط به آن تهیه نموده ،‌به صورت طرح اولیه به کارگردان عرضه می‌کند . کارگردان روی طرح کارکرده وبراساس فرصتها وامکاناتی که طراح برایش درنظر گرفته ، ‌نماهای ویژه رابه ذهن می‌سپارد.
شرح تصویر:
دکور صحنه تلویزیون به طور معمول از یک مجموعه واحدهای پیش‌ساخته تولید می‌شود. این واحدها ، براساس طراحیهای انجام شده ، به هم متصل می‌شوند و فضاهای متنوعی برای تولید برنامه‌های تلویزیون به وجود می‌آورند .1) لته تخت 2) پنجره 3)پرده اطراف استودیو 5)گیره حفاظ دکور 6)وزنه و حفاظ دکور.
نکات برجسته طراحی صحنه :
دوربین به طور معمول ظاهر طرح هنری و ویژگیهای نمایان دکور رانمایش می‌ههد . اما درپشت صحنه ساخت وتولید این ظاهر زیبا ،‌مجموعه‌ای از تلاش و فعالیتهای بسیار پردردسر ،‌ با بهره‌گیری از فنونی که متخصصان ویژه این کار عرضه کرده‌اند ، درجریان بوده است . گذشته از اینکه طرح صحنه باید باموضوع و اهداف برنامه مناسبت داشته باشد ، باید از نظر نیازهای ضروری و جنبه‌های عملی برنامه ، خواست کارگردان وگروه تولید ، و در نهایت خواست بینندگان ،‌ رابا توجه به مسائل زیر فراهم سازد:
1- هزینه تعیین شده با به کارگیری ابتکار و خلاقیت ، می‌توان آثار شگفت انگیزی از طرحهای صحنه را ، حتی بابودجه‌ای محدود ، خلق کرد.
2_ دکور صحنه باید به قدر کافی محکم و استوار باشد و آسان قابل حمل باشد.
3- دکور باید متناسب با ابعاد و اندازه‌های استودیو ساخته شود . اگرنتوان آن را از درهای استودیو به داخل برد ،‌کارایی نخواهد داشت .
4- طرح دکور نباید صرفا به خاطر زیبایی ساخته شود وباید درنظر بگیرد که بازیگر چه کارهایی راباید انجام دهد . مثلا در نمایش رومئو و ژولیت اثر شکسپیر که رومئو از بالکن خانه ژولیت بالا می‌رود بالکن باید طوری طراحی شود که این عمل برای بازیگر شدنی باشد.
5- طراحی صحنه باید جای مناسبی و کافی برای حرکت دوربینها ،‌ بومهای صدا و غیره در داخل ،‌اطراف و جلو صحنه ،‌در نظر بگیرد.
6- دکور صحنه باید طوری ساخته شود که نورپردازی و صدابرداری مناسب براحتی انجام شود.
7- نکات ایمنی گوناگو هم باید مراعات شود . این نکات شامل ایمن بودن ساختمان دکور ، آتش سوزیها ،‌ (نشت آب)) ، تامین سلامتی بازیگران ،‌مجریان وگروه تولید وسازندگان برنامه نیز می‌شود.

/ 0 نظر / 32 بازدید